CYKL FILMOWY ZWIEDZAMY BIERUŃ

W ramach cyklu Zwiedzamy Bieruń powstają krótkie filmy, w których pokazujemy ciekawe bieruńskie miejsca, zabytki, dowiadujemy się o wielu interesujących faktach
z przeszłości naszego miasta, a także słuchamy opowieści o mieszkańcach Bierunia.

Autorem zdjęć do filmów jest Wojciech Wikarek – filmowiec, jeden z najbardziej utytułowanych twórców kina niezależnego w południowej Polsce. Za swoje filmy zdobył ponad 150 nagród na festiwalach w kraju i za granicą. Pan Wojciech od wielu lat jest bardzo związany z Bieruniem – przede wszystkim jako inicjator i organizator Międzynarodowego Festiwalu Filmów Amatorskich im. Leona Wojtali, który co dwa lata odbywa się właśnie w naszym mieście. Jest także autorem filmu „Najdłuższa szychta”, opowiadającego o strajku w bieruńskiej kopalni „PIAST” po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego.

Autorką koncepcji  filmów jest etnolog Agnieszka Szymula.

W pierwszym sezonie (2019 rok) udostępniono osiem odcinków. Prezentowano je
na profilu społecznościowym Muzeum w każdą wakacyjną sobotę (od lipca do sierpnia 2019 r.). Kolejne filmy opublikowano w roku 2020, w ramach wakacyjnego cyklu Muzeum Zakotwicz się w Bieruniu. W cyklu Zwiedzamy Bieruń wystąpili do tej pory: etnograf, dr Maria Lipok-Bierwiaczonek; artysta-plastyk Roman Nyga; Walenty Magiera i Grzegorz Plewniok. Wszystkie filmy dostępne są na kanale YouTube Muzeum i Miasta Bieruń.

Skip to content