Wystawa Muzeum Miejskiego w Bieruniu (w organizacji) pt. „Górny Śląsk niemiecki czy polski? Bieruń w latach 1918-1922” została przygotowana z okazji upływającej 20 marca 2021 r. setnej rocznicy organizacji plebiscytu na Górnym Śląsku.
Wystawa prezentuje niepublikowane dotąd dokumenty plebiscytowe pochodzące z gmin tworzących obecne Miasto Bieruń, pochodzące ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Bieruniu (w organizacji) oraz z kolekcji państwa Joanny i Jarosława Długoszewskich. Na ekspozycji zaprezentowano m.in. korespondencję z placówek plebiscytowych z Mikołowa i Pszczyny oraz dokumenty związane z pobytem oddziałów sił alianckich w dawnej gminie Nowy Bieruń.
Wydarzenia z lat 1918-1922 były w dziejach Górnego Śląska jednymi z najbardziej przełomowych. Plebiscyt oraz trzy powstania śląskie wpłynęły nie tylko na granice państw, ale również odcisnęły się na mentalności ówczesnych ludzi oraz ukształtowały dzieje wielu górnośląskich rodzin.
Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji) poprzez wystawę ma na celu zaprezentowanie udziału mieszkańców gmin tworzących dzisiejsze Miasto Bieruń w kluczowych wydarzeniach lat 1918-1922, które zadecydowały o losie Górnego Śląska.
Autor wystawy: Zofia Różok
Redakcja językowa: Monika Zając
Opracowanie graficzne: Krzysztof Skrzypek
Dokumenty i zdjęcia: zbiory Muzeum Miejskiego w Bieruniu (w organizacji), kolekcja Joanny i Jarosława Długoszewskich, domena publiczna