Wystawa zorganizowana z okazji setnej rocznicy wybuchu powstań śląskich
Rok 2021 zgodnie z uchwałą Senatu jest już kolejnym rokiem Powstań Śląskich, a jednocześnie obchodzony jest jako Rok Stulecia Wybuchu III Powstania Śląskiego.
Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji), upamiętniając te rocznice, przygotowało wystawę pt. „Ku pamięci… Śladami powstańców w Bieruniu”.
Treść wystawy opowiada o działaniach powstańczych z lat 1919-1921, widzianych z perspektywy mieszkańców dawnych gmin, tworzących obecny Bieruń. Poprzez ekspozycję chcemy przybliżyć dzisiejszemu pokoleniu osoby i organizacje, które w czasie powstań i plebiscytu walczyły w naszym mieście za sprawę Górnego Śląska. Ponadto ekspozycję tworzą zdjęcia miejscowych i okolicznych grup i związków, których działalność zatrzymał wybuch II wojny światowej. Na fotografiach można także zobaczyć, jak na przestrzeni lat prezentowały się powstałe w Bieruniu pomniki Powstańców Śląskich oraz jak wydarzenia z lat 1919-1921 upamiętniały kolejne pokolenia.
Wystawa to także zaproszenie dla mieszkańców, by podzielić się wszelkimi informacjami dotyczącymi pochodzących stąd uczestników powstań śląskich oraz działań powstańczych prowadzonych w gminach tworzących obecny Bieruń. Przekazana Muzeum wiedza pozwoli, by w przyszłości powstały szczegółowe opracowania tego istotnego dla naszej historii zagadnienia.
PODZIĘKOWANIA
Nasza wystawa nie powstałaby bez pomocy i zaangażowania wielu osób. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy udostępnili nam informacje oraz fotografie ze swoich prywatnych kolekcji. Są to: Pani Paulina Bobak, Pani Maria Ficek, Pan Tomasz Kostyra, Państwo Joanna i Antoni Świerczek oraz inne osoby. Dzięki Państwa współpracy wszyscy możemy podziwiać unikatowe zdjęcia, związane z udziałem mieszkańców naszego miasta w powstaniach śląskich.
Autor wystawy: Zofia Różok
Redakcja językowa: Monika Zając
Opracowanie graficzne: Krzysztof Skrzypek
Zdjęcia ze zbiorów:
Muzeum Miejskiego w Bieruniu (w organizacji)
Urzędu Miejskiego w Bieruniu
Narodowego Archiwum Cyfrowego
Pauliny Bobak
Marii Ficek
Tomasza Kostyry
Joanny i Antoniego Świerczków
i kolekcji prywatnych