Mieszkańcy Bierunia na początku XX w. w fotografii ks. Mateusza Bieloka

Kinoteatr JUTRZENKA przy ul. Spiżowej 4
w Bieruniu

18 sierpnia – 20 września 2019 r.

Pierwsza wystawa przygotowana przez Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji) była ekspozycją fotograficzną. Powstała we współpracy z Muzeum Zamkowym w Pszczynie, parafią Wszystkich Świętych i Matki Boskiej Różańcowej w Pszczynie oraz Bieruńskim Ośrodkiem Kultury. Na wystawie zobaczyć można było zdjęcia wykonane na szklanych negatywach w Bieruniu w latach 1914-1915. Ich autorem był ks. Mateusz Bielok, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu w latach 1903-1922. Przedstawiają one mieszkańców Bierunia sprzed stu laty, m.in. bieruńskie rodziny, kobiety w strojach ludowych, uroczystości rodzinne, życie codzienne, żołnierzy.
Ksiądz fotograf urodził się w 1870 r. w Dąbrówce Małej koło Katowic w rodzinie górniczej. Ukończył studia filozoficzno-teologiczne w szwajcarskim Fryburgu oraz we Wrocławiu. W czasie studiów był sekretarzem Towarzystwa Akademików Górnoślązaków. Jako kleryk głosił kazania w języku polskim w kościele św. Krzyża we Wrocławiu. Został przewodniczącym Narodowego Związku Robotników, a podczas zebrań prowadził wykłady społeczno-religijne również w języku polskim. 24 listopada 1903 r. objął urząd proboszcza w Bieruniu Starym. Dzięki jego zaangażowaniu w plebiscyt, większość jego parafian opowiedziała się za przynależnością Górnego Śląska do Polski. Pracował wśród powstańców śląskich, od których odbierał przysięgę na rzecz Wojska Polskiego. Władze polskie powierzyły mu rząd komisarza Czerwonego Krzyża na powiat pszczyński. W swoim życiu pełnił różne funkcje takie jak: administrator apostolski dla Górnego Śląska, administrator parafii Wszystkich Świętych w Pszczynie, wicedziekan dekanatu pszczyńskiego, zastępca sekretarza, a następnie przewodniczący rady miejskiej. Zmarł 1 stycznia 1950 r.

Kurator wystawy: Agnieszka Szymula
Fotografie archiwalne ze zbiorów: Parafii Wszystkich Świętych i Matki Boskiej Różańcowej w Pszczynie
Opracowanie fotografii archiwalnych: Muzeum Zamkowe w Pszczynie
Wydruk fotografii: Studio Fotograficzne Basia Marzec