Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji) zaprosiło w ramach EDD zaprosiło do wspólnego poznawania przenikającej się dawnej i współczesnej historii Bierunia, zabytków ilustrujących dzieje miejscowości i elementów kultury ludowej obecnych po dzień dzisiejszych w miejskiej przestrzeni.
Jednym z punktów BIERUŃSKIEGO SPLOTU była promocja pierwszego wydawnictwa Muzeum, przewodnika Mały Bieruński Szlak Historyczny, która odbyła się 7 września w Domu Kultury GAMA. Połączona była ze spacerem po mieście, w czasie którego złożono kwiaty na grobie Jana Wieczorka.
Natomiast 8 września, podczas części artystycznej Dożynek Miejskich odbył się pokaz ludowej mody. Na scenie na bieruńskim rynku zaprezentowaliśmy różne wersje kobiecego pszczyńskiego stroju ludowego, noszonego na terenie Bierunia. Dziesięć modelek pokazało, jak kobiety dobierały ubiory na co dzień i od święta i jak wyglądały jakle, kiecki i fartuchy. Pokazaliśmy, jak noszono się zimą, a jak wiosną. Widzowie mogli się także dowiedzieć, po czym rozpoznawano pannę, a po czym mężatkę oraz jakimi cechami charakteryzował się strój panny młodej.